Meclis’te ‘mini torba’ görüşülüyor

Meclis’te görüşülen “mini torba” yasa paketinde Özerk statüdeki spor federasyonlarından, senetlerde elektronik imza kullanılmamasına kadar pek çok yasa tasarısı var.

İSTANBUL – TBMM Genel Kurulu’nda görüşülmeye devam edilen “mini torba” yasasında oldukça farklı konularda yasa teklifleri var. Teklifle, genel kolluk kuvvetlerinden ve MİT’ten emekli olanlar ile en az 5 yıl bu görevlerde çalıştıktan sonra kendi istekleriyle görevlerinden ayrılmış olanlar, özel güvenlik temel eğitimi şartı aranmaksızın özel güvenlik görevlisi olabilecek. Özerk statüdeki spor federasyonları “bağımsız spor federasyonları” şeklinde olacak. Federasyon kararının ardından, 10 gün içinde Tahkim Kuruluna başvurulabilecek. Kurul, sportif faaliyetlerin iş ve işlemlerinde 10 iş günü, diğer konularda ise 3 ay içinde karar verecek. Haberin Poliçe, bono, çek, makbuz senedi, varant ve kambiyo senetlerine benzeyen senetler, elektronik imza ile düzenlenemeyecek. Mahalle veya köyleri baraj altında kalan ya da askeri yasak bölge kapsamında bulunan kişiler, orman sınırları dışına çıkarılmış arazilerde iskan edilecek. İl özel idareleri ve belediyelerdeki işçiler 1 Ağustos’tan sonra kamu kurumlarına nakledilecek. Genel Kurulda, yargı sürecinin hızlandırılmasına yönelik yasa tasarısı da ele alınacak. Tasarıyla, birçok fiil mahkemeye gitmeden para cezasının konusu olacak. Yurt dışına pasaportsuz çıkanlara ya da Türkiye’ye pasaportsuz girenlere, ormanlarda ağaç kesenlere yalnızca para cezası verilecek. Danıştay Başkanlık Kurulu kararlarına itiraz yolu geliyor. Tutuklulara da yakınlarının cenazesine katılma izni veriliyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, 1 Ocak 2014′e kadar tebliğname düzenlemeyecek. Ayrıca, bakaya sayılmama koşulları genişletiliyor. Sporda şiddetin önlenmesine yönelik düzenlemenin de yasalaştırılması bekleniyor.

29 Mart Salı 2011  ~ 3.Sayfa


3.Sayfa    Kategorisindeki Diğer Haberler

POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,hava durumu 1 aylık,yeni açılan üniversiteler 2011,metok,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,koç lisesi taban puanı 2010,tansiyonu ne dengeler,erhan mete kimdir kayseri yahyalı kocahacılı köyü motor kazası haberi,tuba büyüküstün babası mason,dubrovnik in neyi meshur,zonguldak yayla ilköğretim okulu özge oğuzhan,vanda fenerium acilir mi,şebnem dönmez cesur sahne,nuh yükselgüngör,van gogh,atv haber pompalı,Kuzu kesim fiyatı eregli,beşiktaş haberleri̇,yıldız kenter çıplak,Agri dogubeyazit gokay karakolu,yimpas holding son durum 2012,sahte diplomayla yakalananlar,ptt lojistik staj,kayseride deprem oldumu,persembe yagis varmi,dünyanın en hızlı para sayan kadını,mehmet ömer koç sevgilisi,kefen nerede bulunur,jandarma yenı kıyafetlerı 2014,kılıçdaroğluna meclisde saldırı,somaliye giden sağlık personeli,cayıryazı köyüzurun