CANLI İZLE Kırkpınar’da final müsabakası

CANLI İZLE Kırkpınar'da final müsabakası

Kırkpınar Er Meydanı’nda 3. gün güreşlerinde sıra başpehlivanlıkta çeyrek final ve yarı müsabakaları bitti. Sıra final müsabakasına geldi. Haber 7, ata sporumuzun baş müsabakalarını Rumeli TV üzerinden naklen yayınlıyor.

649. Tarihi Kırkpınar Güreşleri’nde yarı finaller müsabakaları da geride kaldı. Uzatmalarda Sermest Bulut’u yenen Mehmet Yeşilyeşil ile Serhat Gökmen’i mağlup eden Ali Gürbüz finale yükselen güreşçiler oldu.. Gürbüz ve Yeşilyeşil finalde Kırkpınar Başpehlivanlığı ve altın kemer için güreşecek.

İşte Kırkpınar’da bugün yaşananlar:

Er Meydanı’nda yapılan 649. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin 3. gününde çeyrek finale yükselen 8 pehlivan, eşleşme kuralarını çekti.

Buna göre, Ali Gürbüz ile Gökhan Arıcı, Osman Aynur ile Mehmet Yeşil Yeşil, Şaban Yılmaz ile Sermest Bulut, Savaş Yıldırım ile Serhat Gökmen güreşti.

Çeyrek finaldeki pehlivanlar kura çekimlerin ardından Belediye Başkanı Hamdi Sefeçi, AK Parti Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya, Güreş Federasyonu Başkanı Dr. Osman Aşkın Bak ve Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim’le hatıra fotoğrafı çektirdi.

Daha sonra peşrev çekerek güreş sevenleri selamlayan 8 pehlivan güreşe tutuştu.

649. Kırkpınar Yağlı Güreşleri çeyrek finalinde rakibini yenen 4 pehlivan yarı finale yükseldi.

Dün, gerçekleşen başpehlivanlık 3. turunda 646. ve 647. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Recep Kara ile 648. Kırkpınar Yağlı Güreşleri Başpehlivanı Mehmet Yeşil Yeşil’in eşleşerek güreşmesi ”erken final” olarak değerlendirilmişti. Güreş sonucu Mehmet Yeşil Yeşil’in yendiği eski başpehlivan Recep Kara sahayı ağlayarak terk etmişti.

Bugün de Osman Aynur’un Mehmet Yeşilyeşil ile çeyrek finalde eşleşmesi finalde güreşmesi beklenen iki güreşçi için erken final olarak değerlendirildi.

Çeyrek final eşleşmeleri:

Osman Aynur-Antalya -Mehmet Yeşilyeşil Antalya / Belek
Sermest Bulut -Kahramanmaraş-Şaban Yılmaz -Samsun
Serhat Gökmen-Kocaeli-Savaş Yıldırım Erzurum
Gökhan Arıcı Karamürsel- Ali Gürbüz Antalya / Belek

ÇEYREK FİNAL MÜSABAKALARI

4 çift pehlivan birazdan yarı finale yükselebilmek için mücadele edecek.
Kırıkpınar’da ilk yarı finalist Gökhan Arıcı’yı açık düşürerek mağlup eden Ali Gürbüz oldu…
Serhat Gökmen uzatmalara giden müsabakada üst üste iki puan alarak Savaş Yıldırım’ı mağlup etti ve yarı finale yükseldi…
Osman Aynur’u alt etmeyi başaran Mehmet Yeşilyeşil de yarı finale yükseldi.
’da sın yarı finalist, Şaban Yılmaz’ı mağlup eden Sermest Bulut oldu…

YARI FİNAL EŞLEŞMELERİ

Son dörde kalan Ali Gürbüz, Serhat Gökmen, Mehmet Yeşilyeşil ve Sermest Bulut arasında birazdan kuralar çekilecek, başa güreşen pehlivanlar final mücadelesi verecek.

Yarı finalde, Serhat Gökmen ile Ali Gürbüz, Sermest Bulut  ile Mehmet Yeşilyeşil finale çıkmak için mücedele edecek.

FİNALİSTLER BELLİ OLDU

Uzatmalarda Sermest Bulut’u yenen Mehmet Yeşilyeşil ile Serhat Gökmen’i mağlup eden Ali Gürbüz finale yükselen güreşçiler oldu.. Gürbüz ve Yeşilyeşil finalde Kırkpınar Başpehlivanlığı ve altın kemer için güreşecek.

ÖZAK, TANTAN VE YERLİKAYA DA İZLİYOR

Öte yandan Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Ahmet Faruk Özak, Eski İçişlieri Bakanı ve Güreş Federasyonu Başkanı Saadettin Tantan ile “asrın sporcusu” olarak bilen dünya ve olimpiyat şampiyonu güreşçilerimizden AK Parti Sivas Milletvekili Hamza Yerlikaya da Kırkıpınar Yağlı Güreş müsabakalarını izliyor.

BAKAN ÖZAK: KIRKPINAR’DA SADECE SPOR YOK, DOSTLUK VAR, KARDEŞLİK VAR, EĞİTİM VAR, BÖYLE BİR ORGANİZASYONA KATILDIĞIM İÇİN ÇOK MUTLUYUM

Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, ”Kırkpınar’da sadece spor yok, dostluk var, kardeşlik var, eğitim var böyle bir organizasyona katıldığım için çok mutluyum” dedi.

Bakan Özak, Er Meydanında, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 649. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni izlemek amacıyla Edirne’ye geldiğini belirtti.

Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin tanıtımını uluslararası alanda yapmak gerektiğini anlatan Özak, şöyle devam etti:

”Kırkpınar’da sadece spor yok, dostluk var, kardeşlik var, eğitim var, böyle bir organizasyona katıldığım için çok mutluyum. Bu Osmanlı’dan bize kalan bir miras. Bu mirası, bu geleneği çok güzel bir şekilde devam ettiriyoruz. Artık Edirne denince Kırkpınar akla geliyor. Edirne, Osmanlı İmparatorluğuna uzun bir dönem başkentlik yapmış bir şehir. Tarih, kültür ve sanat şehri. Gördüğümüz kadarıyla yağlı güreşlere çok büyük bir ilgi var.

Türkiye’nin her tarafından güreşleri insanlar izlemeye geliyor. Yöresel ve ulusal anlamda çok iyi. Uluslararası alanda biraz tartışılabilir. Kırkpınar’ı uluslararası alanda da tanıtmamız gerekiyor. Eylül ayında Kırkpınar Japonya’da tanıtılacak. Bu sporu uluslararası alanda tanıtmak gerekiyor.

Er meydanında yalnızca spor yok eğitim var, dostluk var, arkadaşlık var. O bakımdan ben Kırkpınar’ı son derece önemsiyorum. ilk defa böyle bir organizasyona katıldığım için çok mutluyum.”

KULE HAKEMLERİYLE TARTIŞAN SAHA İÇİ HAKEMİ ALMAZ, KISA SÜRELİ FENALIK GEÇİRDİ

649. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin başpehlivanlık çeyrek finali öncesi Kırkpınar saha hakemlerinden biri kule hakemleriyle tartıştı. Saha hakemi kulenin önünde kısa süreli fenalık geçirdi. Çeyrek final kuralarının çekilmesinin ardından, güreş sevenlerin ilgisi kule hakemlerinin bulunduğu alana çekildi.

Deste küçük boy müsabakası yöneten saha içi hakemi Hasan Almaz, kule hakemlerinin bulunduğu alandan kule hakemlerine doğru bağırmaya başladı. Hakem şapkasını yere atan ve çok sinirlendiği gözlenen Almaz’ı hakem arkadaşları zor tuttu. Hakem birara aşırı sinirliliğine bağlı fenalık geçirdi. Hakem Almaz, diğer hakemlerce kulenin önünden uzaklaştırıldı. Tartışmanın kulenin, saha içi hakemi Almaz’ın deste küçük boyda yönettiği bir güreş esnasında verdiği karardan dolayı çıktığı öğrenildi.

EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI SEDEFÇİ, DEVLET BAKANI ÖZAK’A KIRKPINAR HEYKELCİĞİ ARMAĞAN ETTİ

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak’a Kırkpınar heykelciği hediye etti.

Güreşleri izlemek için Er Meydanı’na ayrı ayrı gelen Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, AK Parti Genel Sekreteri İdris Naim Şahin ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’a Edirne Belediye Başkanı Sedefçi, güreş tutan iki pehlivanın temsil edildiği Kırkpınar heykelciği armağan etti.

Bakan Özak, Şahin ve Oran, Sedefçi’ye hediye için teşekkür etti.

27 Haziran Pazar 2010  ~ Spor

SOSYAL ETİKETLER


Spor    Kategorisindeki Diğer Haberler

POPÜLER ARAMALAR

su gibi adayları,aziz yıldırım serveti,peşinatsız taksitle araba,EMİNE ERDOĞAN İLETİŞİM,emir preldzic sevgilisi,geleceğin meslekleri 2011,Www gidatarim com,tansiyon neden düşer,www farkliulkuculuk com,emine ülker tarhan kimdir,hava durumu 1 aylık,yeni açılan üniversiteler 2011,metok,berk oktay öldümü,sümeyye erdoğan kaç yaşında,seçim kağıtları,mayk taysın boks maçları,koç lisesi taban puanı 2010,tansiyonu ne dengeler,erhan mete kimdir kirkpinar guresleri hangi kanalda,seher dilovan kiminle evli,honkok kızları,hakan fidan neden sevilmiyor,ankara haber yasin baybolu intihari,Kayısı fiyatının son durumu,özgür kızgın vikipedi,remzi çapar kim,youtube mp3,pazar günü olan trafik kazaları,ingiliz çocukları ne yer,ergani söz son dakika,murat kekilli siyasi görüşü,sözlesmeli er alimi enson yas kac,koop is sendika sozlesmesi 2014 yilinda imzalandimi,5nk1 gültan kışanak,acilde pansuman ücreti aliniyor mu,dunyada enfazla kadin hangi ulkede var,fethullah gülen kılıçdaroğlu karikatürleri,108 topçu alayı van erciş,yılan neden yuvasından çıkar,cömert çiftçi,düzce ferhat kaza,cömert çiftçi,maykıl ceksının kızı